PSA test

Prostata spetsiifiline antigeen (PSA) on seemnevedeliku valguline komponent, mida tervel mehel satub verre vähesel määral. Veres tõuseb PSA väärtus enamasti eesnäärme epiteelkoe haigusseisundi korral.

Kuigi tänapäeval kasutatakse PSAd eelkõige eesnäärmevähi markerina, pole test siiski kasvajaspetsiifiline. PSA taset tõstavad ka eesnäärmepõletik ja prostata koe suurenemine, vähesel määral eesnäärmemassaaž ja invasiivsed protseduurid, aga ka näiteks seemnepurse ning pikem jalgrattasõit.

Tervete meeste veres on PSA tase enamasti madal. Oluliseks tõusnud PSA väärtuseks loetakse 2,5 ng/ml või PSA tõusu 0,6 ng/ml aasta jooksul, selliste väärtuste korral on soovitatav mehel teostada täiendavad uuringud eesnäärme haiguste välistamiseks (Heidenreich, Guidelines on Prostate Cancer, European Association of Urology 2008).

Oluline on teada, et PSA taseme tõus veres ei tähenda alati, et mehel on kasvaja; siiski - kui PSA tase ajalises dünaamikas suureneb, tõuseb kasvajalise muutuse tõenäosus oluliselt. Mida kiirem on PSA taseme tõus, seda suurema tõenäosusega on selle põhjuseks pahaloomuline kasvaja, sest kasvaja rakkudest vabaneb verre mitmeid kordi rohkem PSAd kui tervest eesnäärmekoest.

Meestel on soovitatav alates 50. eluaastast teha korra aastas PSA test. Juhul kui lähisugulastel on diagnoositud eesnäärme- või rinnavähki, peaks esmase kontrolli tegema juba 45. aastaselt. Vaata lähemalt Medita kliiniku koduleheküljelt.

Küsi arstilt abi

Täida test urineerimiskaebuste korral

Täida test valu või ebamugavustunde korral alakõhus