Eesnäärmepõletik

Eesnäärmepõletik ehk prostatiit on haigus, millesse võivad haigestuda igas vanuses mehed. Eesnääre on kuse- ja sugutrakti kaitseorgan, mille haigestumine viitab üldisele organismi kaitsevõime langusele.

Prostatiit jaguneb oma kulult 4 erinevasse vormi.
 
Elu jooksul diagnoositakse see haigus vähemalt ühe korra enam kui pooltel eesti meestel. Prostatiiti leitakse enim aktiivse seksuaalelu tippperioodil, vanuses 25-35 eluaastat, ja vanuses 45-55 eluaastat, kus vaevusi põhjustab eesnäärme algav suurenemine.

Arvatavasti kulgeb eesnäärme põletik haiguse algfaasis aastaid ilma oluliste vaevusteta ja põletik leitakse enamasti teistel põhjustel, näiteks viljakusuuringute või seksuaalhäiretega seoses.

Eesnäärme põletiku sagedasemad põhjused on külmetamine ning vihmane ja niiske kliima, aga ka uroinfektsioonid, eesnäärme kivid ja eesnäärme suurenemisest tingitud erinevad põhjused. Ka kusetoru ahenemine ja pidev vaagnalihaste ülepinge täispõie korral on prostatiidi riskifaktoriks. Haigusseisundit raskendavad lisaks tekkiv stress ja ärevus.
Koos prostatiidiga võib esineda ka munandipõletik ehk orhiit.

Arsti poole peaksid pöörduma koheselt, kui on ootamatult tekkinud raskendatud, öine või valulik urineerimine, esinevad veri uriinis või spermas ning valulik seemnepurse.

Täida test urineerimiskaebuste korral

Täida test valu või enamugavustunde korral alakõhus

Prostatiit on enamikel juhtudest ravitav, ravi aeg sõltub põletiku raskusastmest ja põetava haiguse eelnevast pikkusest. Välja ravimata prostatiit võib põhjustada tõsiseid terviseprobleeme.

Kui sul leitakse lisaks põletikule ka bakter, oleks kasulik peale ravikuuri läbimist kontrollida, kas bakter on täielikult välja ravitud. Samaaegselt saad arstiga arutada, kuidas käituda, et haigus ei korduks.

Eesnäärme põletiku puhul saad ise kaasa aidata, et leevendada sümptomeid ning vähendada kaebuste esinemist

TAASTA organismi energeetiline tasakaal. Füüsiline koormus ja puhkus on lihtsaimad vahendid, mis aitavad taastada head enesetunnet ja taastada organismi jõuvarusid.

MAANDA pinged. Stress ja selle süvenemine on paljude haiguste avaldumise põhjuseks. Väldi või vähenda igapäevast stressi.

VÄLDI ärritavaid jooke. Kofeiini ja gaase sisaldavate jookide tarbimine ägeda põletiku perioodil võib suurendada eesnäärme kaebusi.

KASUTA kondoomi. Eesnäärme põletiku ravi ajal kasuta vahekorras olles alati kaitsevahendit, põletikuline seemnevedelik võib tekitada kaebusi ka sinu partnerile.

TÄIDA arsti korraldusi. Ole arstile võrdväärne partner, ravimite ebaregulaarne tarvitamine pikendab kaebuste perioodi ja ravi pikkust.

Jäta meelde, et:

  • Elu jooksul põeb eesnäärme põletikku umbes pool meestest
  • Ravimata krooniline põletik võib olla üheks eesnäärme kasvaja tekke põhjuseks
  • Eesnäärme krooniline põletik on ka üks olulisemaid viljakusnäitajate languse põhjusi meestel
  • 25% meeste visiitidest meestearsti juurde on seotud eesnäärme põletikust tingitud kaebustega

Küsi arstilt abi

Täida test urineerimiskaebuste korral

Täida test valu või ebamugavustunde korral alakõhus