Eesnäärmevähi ravi

Eesnäärme kasvajaga meeste suremus on viimase kahekümne aasta jooksul oluliselt langenud. Selles on oma osa paranenud diagnoosimismeetoditel, eesnäärme kasvajat saab avastada viis aastat enne seda, kui see tervise seisundit mõjutama hakkab ja eluohtlikuks muutub. Samuti on paranenud meeste teadlikkus oma terviseriskide kontrollimiseks ja haiguste ennetamiseks.

Eesnäärmevähi ravi on alati individuaalne ning sobiva ravimeetodi leidmisel arvestatakse patsiendi vanust, haiguse staadiumit ja patsiendi üldist tervislikku seisundit. Kuigi eesnäärmevähk on paremini ravitav haiguse varases staadiumis, on ravimeetodeid olemas ka kasvaja raskemata vormide raviks. 

Jälgimine

Sageli ei vaja patsiendid, kellel on diagnoositud eesnäärmevähk, kohest ravi. See ei tähenda, et nad jäetakse hooletusse. Nad peavad käima regulaarselt läbivaatusel kontrollimaks, et vähk pole edasi arenenud. 

Sellise jälgimise all on patsiendid, kellel vähk ei põhjusta kaebusi ning kui:

  • kasvaja on väike ja asetseb eesnäärme ühes piirkonnas 
  • kasvaja suureneb väga aeglaselt, eriti vanematel patsientidel 
  • raviga kaasnevad riskid kaaluvad üle eeldatavad positiivsed tulemused 

Vajadusel, kui ilmneb kasvaja oodatust kiirem areng, on alati võimalik üle minna teistele, aktiivsematele ravimeetoditele.

Küsi arstilt abi 

Hormoonravi

Testosteroon ehk meessuguhormoon stimuleerib hormoontundlike eesnäärmevähi rakkude kasvu. 

Hormoonravi eesmärgiks on vähendada testosterooni ja selle metaboliitide, dihüdrotestosterooni ja östradiooli tootmist organismis, see aeglustab eesnäärme suurenemist ja vähirakkude arengut. 

Väike osa (umbes 5%) eesnäärme kasvaja vorme (hormoonsõltumatud) ei allu üldse hormoonravile ja suur osa hormoonravile alguses hästi reageerivaid kasvajaid muutuvad hormoonsõltumatuks mõneaastase ravi järel. Hormoonravis kasutatakse erinevaid keemilisi ühendeid. 

Kõige levinumad hormoonravi meetodid on: 

  • testosterooni tootmist munandites vähendavate ainete manustamine 
  • östrogeenide manustamine 
  • munandite eemaldamine e. nn kirurgiline hormoonravi 
  • antiandrogeenne ravi androgeenide (sh. testosterooni) mõju blokeerimiseks 

Luteiinhormooni vabastava hormooni analoogid

LH-RH analoogid vähendavad testosterooni tootmist stimuleeriva luteiniseeriva hormooni (LH) tootmist hüpofüüsis. Ravi algfaasis toimub siiski meessuguhormooni taseme tõus, mis võib esile kutsuda kasvajast tingitud vaevuste ajutise süvenemise.

Seetõttu on soovitatav vastavaid ravimeid ravi algfaasis 1 kuu jooksul kombineerida antiandrogeenidega. 

Kuigi analoogid ei ravi eesnäärmevähki, kasutatakse neid vähirakkude levimise aeglustamiseks ning kaugelearenenud eesnäärmevähi kaebuste vähendamiseks ja valude leevendamiseks. 

Östrogeenid

Kuigi erinevalt muudest hormoonravi preparaatidest puudub östrogeenide pikemaaegsel kasutamisel osteoporoosi tekitav kõrvaltoime, on östrogeenravil oluliseks kõrvaltoimeks mõju mehe üldtervisele, eelkõige südame ja veresoonkonna seisundile. Samuti on eksperimentaalsed uuringud töestanud, et östrogeenid võivad oma retseptorite kaudu olla agressiivsete ja kiiresti arenevate eesnäärme kasvajate põhjustajaks.

Orhiektoomia

Orhiektoomia on kirurgiline munandite eemaldamine. Protseduur ei ravi kasvajat, kuid seda kasutatakse vähirakkude levimise aeglustamiseks ning kaugelearenenud eesnäärmevähi kaebuste vähendamiseks ja valude leevendamiseks vanemaealistel meestel. 

Operatsiooni järgselt võib patsiendil esineda kuuma- ja higistamishooge, luuhõrenemist, impotentsust ja libiido langust. 

Antiandrogeenne ravi

Antiandrogeenid on meessuguhormoone blokeerivad ravimid, mis takistavad androgeenide, sh. testosterooni toimet organismis.

Antiandrogeenid ei ravi kasvajat, neid kasutatakse vähirakkude levimise aeglustamiseks ning kaugelearenenud eesnäärmevähi kaebuste vähendamiseks ja valude leevendamiseks. 

Kõrvatoimeteks võivad olla libiido langus, rindade valulikkus ja kuumahood.

Küsi arstilt abi

Kirurgiline ravi

Kirurgilise tegevuse eesmärgiks on kasvaja terviklik eemaldamine. 

Radikaalne prostatektoomia

Lõikuse käigus eemaldatakse kogu eesnääre ja seda ümbritsevad koed. Seda tüüpi lõikus tehakse enamasti kasvaja varases staadiumis, eesnäärme koest välja kasvamata vormi korral. Operatsiooni ajal võetakse ka biopsia eesnäärme kõrval asetsevatest lümfisõlmedest, kontrollimaks kasvaja metastaaside võimalikku levikut. 

Operatsioonijärgsed sagedasemad komplikatsioonid on urineerimis- ja seksuaalhäired, siiski on operatsioonimeetodite täiustamine viimastel aastatel vähendanud oluliselt tüsistuste arvu. 

Kontroll urineerimise üle ja põie sulgurlihaste funktsioon taastub paari kuu jooksul, vähesel hulgal meestel võib urineerimishäire säilida ka peale taastumisperioodi. Sellistel puhkudel võidakse paigaldada kunstlik sulgurlihas. 
Operatsiooni käigus võivad kahjustuda väikevaagnas paiknevaid närvid ja veresooned, see oleneb kasvaja lokalisatsioonist eesnäärmes ja ümbritsevates kudedes. Enamasti taastub seksuaalfunktsioon siiski paari kuu jooksul.

Küsi arstilt abi

Kiiritusravi

Kiiritusravi suudab hävitada kõrgema diferentseerumisastme ja organi sisese kasvuga kasvajaid, seega on see raviviis radikaalse prostatektoomia arvestatav alternatiiv. Eesnäärmest väljapoole levikul võib samuti kiiritusravi kasutada, kuid siis ei pruugi ravi vähki enam välja ravida, vaid vähendab kaebusi ja edasise leviku võimalusi. 

Kiiritusravi järgsed kaebused on libiido langus, kõhulahtisus ja verikusesus, kuid need kaovad enamasti mõne nädala jooksul peale ravi lõppu. 

Küsi arstilt abi  

Täida test urineerimiskaebuste korral

Täida test valu või enamugavustunde korral alakõhus 

Armen Ahlberg: eesnäärmevähi arengus puudub seaduspära