Eesnäärme healoomulise suurenemise ravi

Veel paarkümmend aastat tagasi oli hüperplaasia ainsaks ravivõimaluseks eesnäärme osaline eemaldamine, täna saab seda patoloogiat ravida väga erinevate ja oluliselt väiksemaid kõrvaltoimeid andvate ravimeetoditega.

Arvestades, et keskmisel urineerimishäiretega mehel jääb kaebuste tekkimisel elada veel 15-25 aastat ehk peaaegu üks inimpõlv, on ravimeetodi valimisel kõige olulisem selle valiku pikaajaline positiivne toime ja kõrvaltoimete võimalikult vähene esinemine

Haiguse kulu aktiivne jälgimine            

See jälgimismeetod on kõige sobilikum meestele, kellel esinevad kergemad või keskmise raskusega urineerimishäired. Aktiivse jälgimise perioodil peaks mees arsti juures kontrollis käima vähemalt üks kord aastas.

Taimeravi

Taimeravi ehk fütoteraapia on üsna  populaarne nii Eestis kui Euroopas. Oluline eelis võrreldes teiste medikamentoossete ravimitega on enamikel juhtudel tarvitamisega kaasnevate kõrvaltoimete puudumine. Enamik taimseid preparaate on kättesaadavad apteegist ilma arstiretseptita.

Väheste urineerimiskaebuste puhul aitab ka taimeravi 

Tablettravi

Eesnäärme healoomulisele suurenemisele viitavate alumiste kuseteede kaebuste korral kasutatavad retseptiravimid jagunevad oma põhitoimelt kaheks ning täidavad  järgmisi eesmärke:

  • kaebuste leevendumine
  • haiguse progresseerumise pidurdamine.

α1-blokaatorid on alumise kusetrakti kaebuste ravis kasutatavad esmavaliku preparaadid juba alates 1978. aastast, nende põhitoimeks on põiekaela, kusetoru ja eesnäärme silelihaste lõõgastamine. Eesti ravimiturul on toimeainetena saadaval alfusosiin, doksasosiin ja  tamsulosiin. Positiivne raviefekt saavutatakse kiiresti, enamasti kuni nädala jooksul.

5α-reduktaasensüümi inhibiitorid (5-ARI) on ravimid, mille toime avaldub testosterooni metaboliidi  dihüdrotestosterooni mõju vähenemises eesnäärme mahu suurenemisele. 5-ARI positiivne toime avaldub enamasti suuremate, üle 40 milliliitrise mahuga eesnäärme korral. Eesti ravimiturul on toimeainetena saadaval finasteriid ja dutasteriid.

5-ARI ravimeid soovitatakse ka pikaajalise kemopreventsiooni võimalusena meestele, kes kuuluvad eesnäärme kasvaja riskigruppi. Siiski peaks kemopreventsiooni suhtuma teatud reservatsioonidega, kindlasti on näidustatud pidev raviaegne eesnäärme diagnostiline jälgimine.

Operatiivne ravi

Kirurgiline ravi on näidustatud juhtudel, kui esineb ravile mittealluv ja/või korduv uriinipeetus, eesnäärme hüperplaasiast tingitud verikusesus (hematuuria), neerufunktsiooni häired ja  hüperplaasiaga seotud põiekivi.

Eesnäärme transuretraalne resektsioon

Prostata transuretraalne resektsioon on üks levinumaid endoskoopilise uroloogia operatsioone. Tegemist on väheinvasiivse,  nn. võtmeaugu tüüpi kirurgilise operatsiooniga, kus kusetoru kaudu viiakse eesnäärme piirkonda kaameraga resektoskoop, mille abil eemaldatakse osa ureetra ümber paiknevast eesnäärmekoest.

Kaks TURP-i kõige sagedasemat (ja stressi tekitavamat) komplikatsiooni on seotud seksuaalfunktsiooniga. Erektsioonihäiret esineb peale TURP-i 5-8% meestest, üheks riski suurendavaks faktoriks on vanus. Enamikel juhtudel taastub normaalne seksuaalsus mõne nädala kuni kuu jooksul peale operatsiooni. Sagedaseim TURP kõrvaltoime on retrograadne ehk nn tagurpidine seemnepurse, mida võib esineda pärast protseduuri 65-70% meestest. Paljude meeste jaoks on retrograadne ejakulatsioon häiriv, siiski ei ole selline muutus ohtlik üldtervisele.

Eesnäärme laserresektsioon

Prostata laserresektsioon ja enukleatsioon on kaasaegsed väheinvasiivsed eesnäärme ravimeetodid, millel on võrreldes TURP protseduuriga vähem kõrvaltoimeid. HoLRP vähendab urineerimiskaebusi kuni 60% juhtudest ning sobib kirurgilise ravimeetodina ka lahtise eesnäärme operatsiooni alternatiivina suuremate, üle 100-milliliitrise mahuga eesnäärmete korral.

Eesnäärme mikrolaine termoteraapia

Prostata transuretraalne mikrolaine termoteraapia on protseduur, mille käigus kasutatakse eesnäärme mahu vähendamiseks mikrolaineid. TUMT vähendab urineerimiskaebusi kuni 80% juhtudest ning sobib ravimeetodina ka suurema eesnäärme mahuga meestel, kellel kaasuvalt esineb uriinipeetust.

Kõrgintensiivsusega fokusseeritud ultraheli

Kõrgintensiivsusega fokusseeritud ultraheli on üsna uus ravimeetod, mille abil tekitakse ultraheli kontrolli all eesnäärme piirkonnas vähemalt 65ºC keskkond, mille eesmärgiks on koe hävitamine. HIFU vähendab urineerimiskaebusi kuni 60% juhtudest ning sobib kirurgilise ravimeetodina meestele, kellel esinevad kerged või mõõdukad kusemishäired ning kelle eesnäärme maht on  alla 75 milliliitri64.

Lahtine eesnäärme operatsioon

Lahtine eesnäärme operatsioon ehk avatud prostatektoomia on operatiivse ravi meetod, mille käigus eemaldatakse mehe eesnäärme sisemine ehk näärmeline osa alakõhule tehtud haava kaudu.

Eesnäärme osaline eemaldamine nn avatud meetodil vähendab urineerimiskaebusi kuni 70% juhtudest ning sobib kirurgilise ravimeetodina meestele, kellel esinevad mõõdukad või tõsised kusemishäired ning kelle eesnäärme maht on  üle 80 milliliitri. 

Küsi arstilt abi 

Täida test urineerimiskaebuste korral

Täida test valu või ebamugavustunde korral alakõhus