Eesnäärme healoomuline suurenemine

Eesnäärme healoomuline suurenemine on protsess, mis hakkab meestele probleeme tekitama tavaliselt peale 40. eluaastat. Uuringute alusel on tõestatud, et enamikel meestel vanuse tõustes eesnäärme kude suureneb. 

Kuigi eesnääre ei pruugi suurenemise algjärgus olulisi kaebusi põhjustada, on esmasteks haigusnähtudeks urineerimisega seotud ärritusnähud. Põie tühjendamine ei ole täielik või urineerimine on sagenenud, uriinihulk vähenenud ning lisandunud on öine urineerimine.

Sellised kaebused segavad igapäevaseid toiminguid ja öist und. Kuigi puudub otsene seos eesnäärme suuruse ja kusemishäirete vahel, kasvab ka kusemishäirete esinemissagedus vanuse tõustes.

Eelpool nimetatud kaebused esinevad umbes kolmandikul suurenenud eesnäärmega meestest ning vajavad ravi. Vanuse suurenedes ja aja jooksul enamasti kaebused süvenevad. 

Urineerimishäirete põhjuseks eesnäärme suurenemise korral on kusetoru ahenemine ja põiekaela tihenemine suurenenud eesnäärme poolt. Varases haigusstaadiumis suudavad põie lihased suruda uriini läbi kitsenenud põiekaela ja kusetoru, haiguse süvenemisel muutuvad kusepõie lihased tugevamaks, tihedamaks ja tundlikumaks. Selle tulemusena tekib kiire vajadus urineerida. 

Arsti poole  peaksite pöörduma, kui Teil esineb igapäevast elu häirivaid urineerimiskaebusi. Uriinis leiduva vere või valuliku ning ebameeldivusi tekitava urineerimise korral peaksite arsti poole pöörduma koheselt.

Kui kaebused puuduvad, peaks mees alates viiekümnendatest eluaastatest oma eesnääret kontrollima vähemalt üks kord aastas. Kontrolli käigus jälgitakse kaebuste muutumist, jääkuriini põies, teostatakse eesnäärme rektaalne uuring ja PSA veretest.

Jäta meelde, et

  • Eesnäärme healoomuline suurenemine on ravitav
  • Eesnäärme healoomuline suurenemine ei ole kasvajaline protsess
  • Eesnäärme healoomulisest suurenemisest tingitud kaebused iseenesest ei taandu 
  • Eesnäärme healoomuline suurenemine esineb igal teisel üle viiekümne aastasel mehel 

Küsi arstilt abi 

Täida test urineerimiskaebuste korral

Täida test valu või enamugavustunde korral alakõhus