Eesnääre ja vanus

On teada, et vanuse suurenedes meestel eesnäärme koe maht suureneb.

Enamasti juhtub see peale viiekümnendat eluaastat. Viimastel aastakümnetel diagnoositakse eesnäärme haigusi üha rohkem. Kui eesnääre suureneb, siis lisandub surve põiest väljuvale kusetorule ning viimase avause kitsenemine muudab uriinivoolu nõrgemaks ja aeglasemaks. Seda nähtust nimetatakse kusetoru obstruktsiooniks ehk takistuseks.

Obstruktsioon areneb järk – järgult, enamasti ei saa paljud mehed sellest haiguse algperioodil aru. Siiski peab põis obstruktiivse takistuse ületamiseks tegema rohkem tööd ning mõne aja pärast võivad lisanduda ärritavad haigusnähud. Urineerimine sageneb, vajadus tekib ootamatult ja ka öösiti, urineerimise järgselt on mittetäielik kusepõie tühjenemise tunne. Põie mittetäielik tühjenemine võib hilisemalt kaasa tuua kuseteede infektsiooni ja kusepõie kivide tekke.

Tekkinud olukord on kurnav nii mehele kui ka lähedastele. Tihti juhib mehe tähelepanu algavale eesnäärme suurenemisele ja kaasnevatele probleemidele abikaasa või elukaaslane.

Eesnääret peaksid kontrollima kõik üle 50. aastased mehed. Riskigrupi mehed (kelle suguvõsas on esinenud esnäärmevähki või kes on varasemalt põdend eesnäärme kroonilise põletikke) peaksid korra aastas kontrollima eesnäärme seisundit alates 45. eluaastast.

Suurenenud eesnäärme puhul peab arvestama mõningate muudatustega oma elustiilis ja käitumises, mis aitavad leevendada sümptomeid ning vähendada kaebuste esinemist.

PIIRA õhtuti vedeliku tarbimist. See vähendab öise urineerimise vajadust. Eriti tuleks õhtuti vältida kofeiini sisaldavaid jooke, kuna need suurendavad uriini tootmist ja põhjustavad põie ärritust.

TÜHJENDA oma põis korralikult ja väldi põie ületäitumist. Iga kord tualetis käies proovi maksimaalselt urineerida ja põit tühjendada.. Sageli on see istudes lihtsam kui seistes.

OLE AKTIIVNE. Isegi kerge trenn võib leevendada urineerimisprobleeme, mis on põhjustatud suurenenud eesnäärmest. Lisaks aitab füüsiline koormus vähendada kehakaalu ja parandada üldist tervislikku seisundit.

ÄRA külmeta. Külm ilm ja niiskus võivad põhjustada eesnäärme turset ja põletikku ning suurendada urineerimise vajadust.

PIIRA alkoholi tarbimist. Alkohol suurendab uriini tootmist ja põhjustab põie ärritust.

Küsi arstilt abi

Täida test urineerimiskaebuste korral

Täida test valu või ebamugavustunde korral alakõhus