6. august 2013

Vitamiinid võivad tõsta eesnäärmevähi riski

eesnääre

Pilt:wordpress.com

Suurbritannia rahvusliku vähiinstituudi uuringust selgus, et liigne vitamiinide tarbimine võib suurendada meeste riski haigestuda eesnäärmevähi kõige surmavamatesse vormidesse.

Uuringu tulemused näitasid, et soovitusliku vitamiinide koguse ületamine suurendas eesnäärmevähi agressiivsema vormi riski ligi 30 protsenti, kirjutab Reuters.

Teadlased jälgisid 295 344 meest 5 aasta jooksul, et selgitada välja, kas multivitamiinide kasutamise ja eesnäärmevähi vahel on seos. 

«Me ei leidnud mingit seost üldise eesnäärmevähiga,» ütles dr. Michael Leitzmann rahvuslikust vähiinstituudist.

Tema sõnul näitasid uuringutulemused seost multivitamiinide liigse tarbimise ja eesnäärmevähi agressiivsemate vormide vahel, kus vähk on levinud eesnäärmest kaugemale või on osutunud fataalseks.

Meestel, kes võtsid liiga palju multivitamiine, suurenes agressiivse vähi risk ligi kolmandiku võrra ning surmaga lõppeva vähi risk suurenes võrreldes multivitamiine mittevõtvate meestega koguni kaks korda.

«Me nägime riski suurenemist vaid nende meeste puhul, kes võtsid multivitamiine liiga suurtes kogustes,» ütles Letzmann.

Teadlaste sõnul oli seos tugevaim nende meeste puhul, kelle suguvõsas esines eesnäärmevähi juhte ning ka nende puhul, kes võtsid lisaks seleeni, beeta-karoteeni või tsingi toidulisandit.

Leitzmanni sõnul ei ole veel täpselt teada, millised vitamiinid või toidulisandid kõige enam vähiriski mõjutavad ning seda tuleks lähemalt uurida.