28. mai 2009

Roolijoodikud politseilt armu ei leia

sõida kaine peaga

Pilt:socalbubble.com

Alates 1. juunist kuni juuli lõpuni pöörab politsei liiklusjärelevalves erilist tähelepanu alkoholijoobes sõidukijuhtidele.

Samal ajal alustab Maanteeamet läbi suve kestva kampaaniaga „Sõida kaine peaga!“ 

Politseiameti liiklusjärelevalve ja korrakaitse osakonna politseidirektori Tarmo Miilitsa sõnul on õigete, teisi liiklejaid austavate ning seaduskuulekate hoiakute kujundamine iga üksiku liikleja võimuses. „Kõige olulisem, mida igaüks meist liikluse turvalisemaks muutmiseks teha saab – ei tohi ise joobes või jääknähtudega sõidukit juhtima asuda ega lasta seda ka teistel teha. Nii toimides näitame, et hoolime oma lähedastest ja ka kõigist teistest liiklejatest, kelle elu ja tervist joobes sõidukijuht võib ohustada,“ lisas Miilits. 

Sama eesmärki kannab ka Maanteeameti kampaania. Lisaks juba eelmisel aastal kasutatud sõnumile „Veendu, et oled kaine, enne kui rooli istud!“ on täiendav sõnum suunatud ka kaassõitjatele „Veendu, et juht on kaine, enne kui autosse istud!“. Samuti osaleb Maanteeamet suurtel suveüritustel, pakkudes külastajatele alkomeetrite kasutamise võimalust, et seeläbi vähendada tõenäosust istuda mootorsõiduki rooli ürituse järel joobeseisundis või alkoholi tarvitamise jääknähtudega. Samas levitatakse ka mitmesugust infomaterjali. Kampaania sõnum on eksponeeritud välimeedias, raadios, tanklates ja erinevates toitlustusasutustes üle Eesti. 

Selle aasta nelja kuu jooksul on politsei tabanud 2261 joobes sõidukijuhti. Joobes juhtide osalusel või süül on sama aja jooksul juhtunud 53 inimkannatanuga liiklusõnnetust, milles on hukkunud 6 ja vigastada saanud 85 inimest.

Joobes mootorsõidukijuhtide osalusel toimus 2008. aastal kokku 347 inimkannatanutega liiklusõnnetust. Otseselt või kaudselt põhjustas alkohol kokku 54 inimese surma, neist ise sõitis en nast surnuks 19 sõiduautojuhti, 1 ATV juht, 3 jalgratturit ja 4 mopeedijuhti. 15 kaasreisijat kaotas elu joobes juhiga ühes autos istudes ja 3 hukkunut viibisid autos, mis põrkas kokku joobes juhi sõidukiga.

Tuletame meelde, et joobeseisundis sõiduki juhtimise eest võib politsei karistada rahatrahviga kuni 18 000 krooni ja juhtimisõiguse peatamisega kuni üheksaks kuuks. Teistkordse joobes juhtimise korral võib asi lõppeda reaalse vanglakaristusega. 

11. mail kella 17.45 ajal toimus liiklusõnnetus Tartus Pärna 10 juures, kus alkoholijoobes ja juhtimisõiguseta 34-aastane Dimitri, juhtides sõidukit Jeep Grand Cherokee sooritades parempööret Pärna tänavalt Pärna 10 maja ette, sõitis üle kõnnitee vastu torupiiret ja seejärel otsa torupiirde taga seisnud 7-aastasele ja 8- aastasele tüdrukule ning sinna pargitud kahele sõidukile. Lapsed toimetati kehavigastustega TÜ Kliinikumi. 7-aastane tüdruk suri haiglas 14.mail.

23. mail kella 17.20 ajal oli liiklusõnnetus Ida-Virumaal Iisaku vallas Iisaku – Varesmetsa tee 2. kilomeetril, kus sõiduk MB Vito, mida juhtis alkoholijoobes 34-aastane Igor, sõitis teelt välja. Kaassõitja 22-aastane Alar suri sündmuskohal, 22-aastane Sergei toimetati vigastustega Ida-Viru Keskhaiglasse. Juht ja kaassõitja 35-aastane Gennadi vigastada ei saanud.

26. mail kella 17.12 ajal toimus liiklusõnnetus Läänemaal Nõva-Rannaküla tee 3. km, kus sõiduauto VW Golf, mida juhtis juhtimisõiguseta ja ilmsete alkoholijoobe tunnustega 49-aastane Uno, sõitis paremale poole teelt välja vastu puud ning paiskus seejärel vasakule küljele. Juht toimetati kehavigastustega Läänemaa haiglasse. Kaassõitja, 72-aastane Väino hukkus sündmuskohal. Juhil ja kaassõitjal olid turvavööd kinnitamata.

Related News: