27. aprill 2009

Omega-3 rasvhapped vähendavad kaugelearenenud eesnäärmevähi riski

omega 3 rasvhapped

Pilt:craveonline.com

Ameerika Vähiuuringute Assotsiatsiooni ajakirjas Clinical Cancer Research ilmunud uuringutulemuste kohaselt avaldavad omega-3 rasvhapped kaitsvat toimet kaugelearenenud ja metastaseerunud eesnäärmevähi suhtes ning see mõju võib olla sõltuvuses ensüümi COX-2 geeni ühest variandist.

"Varasemad uuringud on kinnitanud üldist kaitsvat toimet eesnäärmevähi suhtes, kuid see oli üks esimesi uuringuid, mis näitas kaitset kaugelearenenud eesnäärmevähi osas," ütles San Francisco California ülikooli epidemioloogia ja biostatistika professor dr John S. Witte.

Käesoleva uuringu raames analüüsisid teadlased 466 agressiivse eesnäärmevähi diagnoosiga meest ja 478 tervet meest. Meeste toitumist hinnati toiduainete tarbimise sageduse küsimustiku põhjal ning nende verd uuriti COX-2 geeni polümorfismide suhtes.

Uurijad eristasid neli erinevat omega-3 rasvhapete tarbimise taset. Meestel, kes tarbisid kõige rohkem pika ahelaga omega-3 rasvhappeid, oli 63% võrra väiksem risk haigestuda agressiivsesse eesnäärmevähki kui kõige vähem omega-3 rasvhappeid tarbinud meestel.

Seejärel hindasid teadlased omega-3 rasvhapete mõju meestele, kellelt oli leitud COX-2 geeni variant rs4647310, mis teadaolevalt soodustab eesnäärme põletiku teket. Selle geenivariandiga meestel, kes ühtlasi tarbisid vähe pika ahelaga omega-3 rasvhappeid, oli enam kui viis korda kõrgem risk agressiivse eesnäärmevähi tekkeks. Samas oli suures koguses omega-3 rasvhappeid tarbivatel meestel see risk oluliselt väiksem, isegi kui neil esines haigust soodustav COX-2 geeni variant.

"Omega-3 rasvhapete tarbimise suurendamine poole grammi võrra päevas praktiliselt nullis COX-2 geeni variandi tõttu suurenenud riski," ütles Witte. "Kui rääkida üldisest riski vähendamisest näiteks kala söömise abil, mis on tavapärane omega-3 rasvhapete allikas, siis kõige selgemini ilmnes mõju neil meestel, kes sõid rasvarikast kala, näiteks lõhet, vähemalt üks kord nädalas.

Allikas: Ameerika Vähiuuringute Assotsiatsioon