3. august 2013

Mõõdukas veini joomine pikendab meeste eluiga

Pilt:weinkunde.com

Hollandi teadlaste uuringust selgus, et väheses koguses veini joomine pikendab meeste eluiga mõne aasta võrra.

Hollandi teadlased soovisid hinnata pikaaegse alkoholitarbimise mõju tervisele ja elueale, võttes luubi alla 1 373 meest sünniaastaga 1900-1920, vahendab tarbija24.ee

Teadlased jälgisid meeste alkoholitarbimist seitsme eri uuringu raames, mis viidi läbi alates 1960. aastast. Mehi jälgiti kuni nende surmani või kuni 2000. aastani. Neid küsitleti joomis-, söömis- ja suitsetamisharjumuste kohta, uuringus registreeriti ka nende kaal ning südameatakkide, diabeedi või vähi esinemine.

Uuringust selgus, et vähestes kogustes regulaarne alkoholi tarbimine (vähem kui klaas päevas) vähendas südamehaigustesse suremust ja ka suremust üldse.

Veini joomine osutus kasulikumaks kui kangete jookide või õlle joomine. Kõige madalam suremuse määr oli nende seas, kes jõid päevas umbes pool klaasi veini.

Uuringu tulemused näitasid samuti, et veini joonud meeste eluiga oli ligi 3,8 aastat pikem kui neil, kes ei joonud üldse alkoholi. Veinijoojate eluiga on umbes 2 aastat pikem ka võrreldes nendega, kes tarbisid teisi alkohoolseid jooke.

«Põhisõnumiks on see, et kui te juba tarbite alkoholi, tehke seda mõõdukalt – maksimum üks või kaks klaasi päevas,» ütles uuringu juhtivautor Martinette Streppel Hollandi Wageningeni ülikoolist.

«Ja kui te valite erinevate alkohoolsete jookide vahel, jooge vähemalt veini, kuna veinil on soodsaid lisamõjusid,» lisas Streppel.

Uuring ei keskendunud liigse alkoholitarbimise ammuteada negatiivsetele mõjudele, eesmärgiks oli eelkõige välja selgitada mõõduka alkoholitarbimise võimalik positiivne toime.

Samuti ei vaadeldud mehhanismi, kuidas mõõdukas alkoholitarbimine eluiga pikendab, kui Streppeli sõnul võib see tuleneda HDL-kolesterooli taseme tõusust või verehüübimise vähenemisest. Lisaks sisaldab punane vein aineid, mis võivad takistada rasvade ladestumist arterites.

Uuringu tulemusi esitleti Floridas Ameerika Südameühingu konverentsil.

Related News: