29. november 2009

Kas oled ikka terve?

hiv ja aids

Pilt: topnews.in

Eestis on täna tuhandeid inimesi, kes ei ole oma HIV-sse nakatumisest teadlikud, sest viirus võib organismis pesitseda pikka aega, ilma et endast kuidagi märku annaks.

Iga inimene, kes on oma elu jooksul olnud kaitsmata seksuaalvahekorras, peaks end kindlasti HIV-i suhtes testima – esmakordselt Eestis saab seda teha ka kiirmeetodil. 

Tervise Arengu Instituudi (TAI) poolt 2008. aasta lõpus teostatud uurimuse kohaselt arvavad 55% nakkushaiguste arsti juurde jõudnud HIV-i nakatunutest, et nad võisid nakatuda narkootikumide süstimisel teistega süstimisvarustust jagades ning 41% peavad tõenäoliseks, et nad nakatusid seksuaalvahekorras. 

Arvatavalt seksuaalvahekorras nakatunuid on enam nende seas, kes on oma nakatumisest vähem aega teadlikud. Samuti näitas statistika, et 2008. aasta jooksul AIDS-i nõustamiskabinettides HIV-positiivseks osutunud külastajatest arvas 63%, et nad on nakatunud seksuaalsel teel. Võrreldes 2007. aastaga on see osakaal kasvanud. „Need andmed viitavad sellele, et kuigi nakatumine on kõrge endiselt eeskätt uimastisõltlaste seas, levib nakkus üha enam seksuaalsel teel,“ lausus TAI narkomaania ja nakkushaiguste osakonna juhataja Aljona Kurbatova. 

Arvatav HIV-i nakatumise viis oli meeste ja naiste puhul erinev. Enamus naistest pidas oma võimalikuks nakatumise viisiks seksuaalvahekorda, meestest väitis sama 37%. Samuti selgus, et mida kõrgem on vastajate haridustase, seda enam oli neid, kes enda nakatumise viisina nimetasid nakatumist seksuaalsel teel. 

Kurbatova sõnul teavad Eesti noored küll hästi kuidas HIV-nakkus levib, kuid oluline osa neist ei kasuta juhusuhetes alati kondoomi. Selgitamaks, mis takistab neil kondoomi kasutamast viis TAI 16-24-aastaste noortega läbi fookusgrupi intervjuud. Neist selgus, et kuigi noored saavad aru kondoomi kasutamise vajalikkusesest, jääb see pahatihti siiski tegemata, sest kardetakse partneri negatiivset reaktsiooni või temast ilma jäämist – see hirm oli valdav neidude seas. Lisaks võib soov vahekorda astuda osutuda nakatumishirmust suuremaks ja vahekord ei jää ära ka siis, kui kummalgi kondoomi kaasas ei ole või üks osapool sooviks seda kasutada, aga teine mitte. 

Intervjuudes kinnitasid tütarlapsed, et noormeeste arvates on kaitsevahenditele mõtlemine rohkem naiste mure ning nad ei ole harjunud ise vastutama. Kuna naised muretsevad tagajärgede pärast rohkem, on ka nende kondoomi kasutamise valmidus suurem kui meestel. Kondoomi kasutamise või mitte kasutamise osas jääb tavaliselt peale noormehe tahtmine. Samas kondoomi olemasolu peetakse rohkem meeste mureks. 

„Kondoomi kasutamist peavad noored küll vajalikuks juhusuhetes, kuid partnerit paremini tundma õppides ohutunne kaob ning püsipartnerit usaldatakse kaitsmata vahekorras ka ilma, et eelnevalt oleks testimas käidud,“ lisas Aljona Kurbatova.

Ülemaailmse AIDSi päeva tähistamise raames on 30. novembril ja 1. detsembril Tallinnas, Tammsaare pargis esmakordselt Eestis võimalus teha HIV-kiirteste ja küsida nõu. Testimine toimub kella 14-18. Samuti toimub AIDSi päeva tähistamiseks 1. detsembril Tallinnas Kaarli kirikus juba traditsiooniks saanud heategevuskontsert. Kiirtestimist korraldavad Eesti HIV-positiivsete Võrgustik, Koalitsioon "Ettevõtted HIV vastu" ja Tervise Arengu Instituut. Testide hankimist toetas AIDS Healthcare Foundation (USA). 

Related News: