12. september 2010

HIV- ajastu 10 käsku

HIV vs AIDS

Pilt:soulbounce.com

Jõukohaseid soovitusi ühe maailma ohtlikuima viiruse vältimiseks.

“Eestis on HIVi nakatunud hinnanguliselt iga sajas tööealine inimene. Paljud meist aga ei tea, et HIV ohustab kõiki seksuaalselt aktiivseid inimesi, kes ei kasuta kondoomi,” sõnab Terve Eesti Sihtasutuse juhataja Mairi Jüriska. “Mul on hea meel, et koos Cosmpolitaniga saime HIVist ja AIDSist rääkida noorte seas mõjukate naistega. Loodan, et see aitab infol levida.”

“Osalejatele tuli kõige suurema üllatusena HIV-epideemia ulatus Eestis ja see, kuidas viirus neid ennast puudutab,” kommenteerib Cosmopolitani peatoimetaja Merle Liivak. “Kulme pani kergitama ka tõsiasi, et HIVi on võimalik nakatuda juhusuhete kõrval tegelikult ka püsisuhtes olles.”

Sellest tulenevalt arutati läbi ja kiideti heaks Cosmo ja Terve Eesti Sihtasutuse poolt kirja pandud HIV-ajastul vajalikud kümme käsku, mis on lihtsad põhimõtted ja tehnilised nõuanded kõigile, kes soovivad HIVi nakatumist vältida.

“Oleme teadlikult valinud provokatiivse käskude formaadi, sest usume, et tänane seis nõuab jõulist lähenemist,” lisab Merle Liivak. “Põhiline, et naised teaksid, et HIVi on võimalik 100% vältida. Kondoom, HIV-test ja avameelne suhe oma partneriga on elementaarsed.”

HIV-teemalisest koolitusest võtsid osa noorte naiste trendisuunajad, teiste seas muusikud Eda- Ines Etti, Mai Leemet ja Jana Kask, moedisainerid Karolin Kuusik, Ester Kannelmäe ja Liisi Eesmaa, kergejõustiklane Ksenija Balta, saatejuht Elis Aunaste, MTV Eesti juht Karoli Hindriks ja fotograaf Laura Kallasvee.

10 käsku on järgmised:

  1. Ainult mina ise vastutan oma tervise eest. Otsustan alati ISE kondoomi kasuks, nii nagu valin ise ka partneri. Lihtne!
  2. Mõistan, et HIV-epideemia puudutab mind isiklikult, isegi kui ma ei näe ega tunneta seda enda ümber.
  3. Tean, et HIV ei anna endast väliselt märku. Ilus, tark ja hea partner ei pruugi tähendada veel tervet partnerit.
  4. Olen teadlik, et HIV levib üha enam seksuaalsel teel ja pooled HIV-positiivsed Eestis ei tea, et nad kannavad viirust.
  5. Kui mina ja mu püsipartner pole HIV- testi teinud, siis läheme seda kohe tegema. Testimine ei tähenda usalduse puudumist oma partneri vastu.
  6. Kasutan ALATI uue partneriga kondoomi, ka suuseksi ja anaalseksi ajal. Juhul, kui ma pole seda teinud, lasen endale esimesel võimalusel teha HIV-testi. Arvestan, et HIVi peiteaeg on kolm kuud.
  7. Loobun partneriga kondoomist alles siis, kui oleme mõlemad HIV-testitud ja terved.
  8. Lepin oma partneriga kokku, et kõrvalhüppe korral on kondoom nii minu kui ka tema kaitseks hädavajalik.
  9. Kui minu hea sõber või kolleeg osutub HIV-positiivseks, siis toetan seda ja tean, et ta ei ohusta mind.
  10. Räägin HIV-epideemiast ja selle ohtudest kõigile, kellest hoolin.

Related News: