11. september 2009

Eesti vanim mees tähistab 105. juubelit

Karl Voldemar Plutus on 105.aastane Eesti vanim mees

Pilt:habsot.ee

Reedel, 11.septembril tähistas oma 105.sünnipäeva Karl Voldemar Plutus.

Karl Voldemar Plutus (sündinud 11. septembril 1904 Kolu vallas) on endine Eesti NSV jurist ja praegune Eesti vanim elusolev mees.

1913 asus Karli isa tööle Peterburi Kersteni nim Trikotaaživabrikusse. Samal aastal viidi ka kuuelapseline perekond Tapalt Peterburi. Peterburis käis Plutus Eesti haridusseltsi koolis, peale seda läks Peterburi Elektritehnikakooli. Oktoobrirevolutsiooni ajal elas ta Peterburis, kus nägi pealt ka Talvepalee ründamist.

1921. aasta jaanuaris tuli pere Eestisse ning Teise maailmasõja eelse Eesti Vabariigi ajal töötas ta mitmetel töökohtadel, näiteks vedurijuhi abina ning elektrimontöörina Sonda kitsarööpmelisel raudteel.

1940. aastal töötas Plutus passiosakonnas ja evakueeriti Nõukogude tagalasse. Tööpataljonist päästis teda kõhutõbi, misjärel läks ta tööle liipritehasesse. Samal ajal alustas ta ka juuraõpinguid, mida jätkas pärast sõda ka Eestisse naastes. Õpingud lõppesid 45-aastaselt Leningradis ja Moskvas.

ENSV ajal töötas ta abiprokuröri ja prokurörina, mitmed selleaegsed tsiviilseadused olid tema välja töötatud. Plutus oli Eesti NSV teeneline jurist ja tegutses veel kuni 1993. aastani juriidilise konsultandina. 1929. aastal abiellus Plutus Veera Aleksejevnaga, kes suri 1995. aastal.

Plutus on kirglik kalamees ning harrastab mõõdukalt tervisesporti. Samuti tegeleb ta seltskonnatantsuga. Pärast seda, kui purjus autojuht talle 2000. aastal otsa sõitis, peab ta kasutama käimiseks jalutuskeppi.

Related News: